Historia

                 Od 1956 r. sekcję lekkiej atletyki w KKS ,,Obra’’ prowadził Stefan Józefowicz. W roku 1959 funkcję trenera objął Stanisław Wdowicki. Jednak z uwagi na trudności finansowe w roku 1962 sekcję lekkoatletyczną zlikwidowano. 12 czerwca 1960 roku na stadionie miejskim rozegrano Powiatową Spartakiadę Tysiąclecia, z udziałem 750 zawodników. W klasyfikacji drużynowej triumfowała GKS ,,Hellada’’, przez LSC ,,Czarnymi’’ Kiełczewo i Zasadniczą Szkołą Zawodową. Chyląca się ku upadkowi sekcja lekkoatletyczna KKS ,,Obra’’ Kościan uplasowała się na dalekiej lokacie.

W latach 1961-1963 kościańską lekkoatletykę zdominowała młodzież licealna. Dotychczasowe rekordy powiatu seniorów poprawiali juniorzy i juniorki: Alicja Beba, Jolanta Jankowska, Bożena Libera, Janina Orzech, Danuta Sikora, Bożena Patalas, Danuta Sikorska, Jadwiga Skarżyńska, Piotr Paweł, Ryszard Pikosz i Wojciech Radomski. Zresztą już wcześniej, bo od roku 1956, zaczął się znakomity okres lekkiej atletyki gimnazjum i liceum kościańskiego. Trwał on do roku 1964. Później nastały lata posuchy kościańskiej lekkoatletyki. Dopiero od grudnia 1984 roku przy Radzie Gminnej LZS w Kościanie zaczęło funkcjonować ogniwo LZS SANA, którego koordynatorem był Andrzej Garwoliński. Zamierzał on stworzyć wielosekcyjny klub, ale kryzys lat 80. oraz brak zainteresowania rozwojem sportu ze strony władz samorządowych stanęły na przeszkodzie realizacji tych planów. Jednym z zawodników LZS SANA był Roman Talikadze, który wspomina:

            – W latach siedemdziesiątych uprawiałem wyczynowo kolarstwo przełajowe i szosowe. Na początku lat osiemdziesiątych zainteresowałem się biegami długodystansowymi. Poznałem kilku biegaczy z rejonu leszczyńskiego – amatorów: Czesława Górniaka, Jana Husiatyńskiego, Edwarda Kusika, Edwarda Radke i Andrzeja Świętka oraz zawodnika wyczynowego Jerzego Janowicza. Wspólne kontakty, a później starty zainspirowały mnie do udziału w maratonach, a tym samym do systematycznego treningu, dla zdrowia. W latach osiemdziesiątych biegi masowe były w Polsce mało popularne. Postanowiłem propagować bieganie, jako najprostszą formę ruchu na świeżym powietrzu, z uwagi na płynące z niego korzyści zdrowotne. Osoby, które wówczas biegały wzbudzały wśród innych ludzi spore zdziwienie, czasami były nawet wyśmiewane. W latach 1985-1993 dołączyli do nas amatorzy maratonów: Jan Hordecki, Janusz Gęślak, Marian Michalski i Piotr Zielonka, a ponadto spoza Kościana: Andrzej Świętek, Marek Lulka, Janusz Pochranowicz, Jarosław Janicki i Joanna Karpińska. W najważniejszych zawodach krajowych i zagranicznych startowaliśmy pod szyldem LZS SANA Kościan. Nie była to jednak drużyna trwała, ponieważ ani samorząd lokalny, ani LZS SANA nie zapewniały finansowania. Każdy z zawodników startował więc na własny koszt. Mimo to pod szyldem LZS SANA Kościan odnotowaliśmy sukcesy zarówno indywidualnie, jak i drużynowo.

W Grand Prix Polski LZS w Biegach Przełajowych Roman Talikadze w roku 1988 został sklasyfikowany na ósmym miejscu, a w roku 1989 na piątym. W tym samym 1989 r. Roman Talikadze startując w Rotterdamie w maratonie ustanowił swój rekord życiowy na tym dystansie_ 2 godziny 44 minuty i 8 sekund.

W latach 1987-1994 zawodnicy LZS SANA Kościan uczestniczyli w Steinfurter Marathon – Lauf w Niemczech. W roku 1993 Andrzej Świętek w barwach LZS SANA Kościan wygrał ten maraton z czasem 2 godziny 34 minuty 28 sekund. W rok później LZS SANA w składzie: A. Świętek, H. Czerniak i R. Talikadze w klasyfikacji drużynowej tego maratonu zajęła 5. Miejsce. Ponadto LZS SANA z powodzeniem startowała w Czteroetapowym Międzynarodowym Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny na 100 kilometrów w Zamościu. W roku 1992 zajęła w nim drużynowo trzecie, a w roku 1993 drugie miejsce.

Jednak Roman Talikadze postanowił rozwinąć kościańską lekkoatletykę i rozpropagować ją wśród młodych mieszkańców Ziemi Kościańskiej. Był inicjatorem spotkania założycielskiego Ludowego Klubu Sportowy ,,Sana’’ Kościan, jakie odbyło się w grudniu 1994 r. Do rejestru Stowarzyszeń Kultury Fizycznej LKS ,,Sana’’ został wpisany 20 stycznia 1995 r. Roman Talikadze od początku istnienia ,,Sany’’ pełnił w niej funkcję zarówno prezesa, jak i trenera lekkoatletów, a w pierwszych latach istnienia klubu był także jego zawodnikiem. Stworzył grupy treningowe dzieci i młodzieży, które przygotował do współzawodnictwa krajowego. Specjalnością zawodników ,,Sany’’ stały się biegi: przełajowe, lekkoatletyczne i górskie. Już w roku 1995 zawodnicy ,,Sany’’ odnotowali pierwsze znaczące sukcesy. Magdalena Gronostaj w Mistrzostwach Polski w Lekkoatletyce zajęła drugie miejsce w biegu przełajowym na 3 km juniorek, ósme miejsce w biegu przełajowym na 4 km juniorek i szóste w biegu młodzieżowców na 5 km na bieżni. Ponadto wygrała w Pucharze Polski w Biegach Przełajowych w kategorii juniorek oraz zajęła trzecią lokatę w mistrzostwach Polski LZS w biegu przełajowym na 4 km, w kat. juniorek. Także w roku 1995 w Pucharze Polski w Biegach Przełajowych Ewa Kostrzewska zajęła trzecią lokatę wśród juniorek młodszych. W rywalizacji seniorów Andrzej Świętek uplasował się na szóstej pozycji, a Roman Talikadze na dziewiątej. W roku 1996 lekkoatleci ,,Sany’’ ponownie odnieśli duże sukcesy. Magdalena Gronostaj po raz wtóry wygrała Puchar Polski w Biegach Przełajowych w kategorii juniorek, w kategorii seniorów triumfował Andrzej Świętek, a Roman Talikadze był trzeci. W mistrzostwach Polski w lekkoatletyce w kategorii młodzieżowców Magdalena Gronostaj uplasowała się na 5 miejscu w biegu na 5 km, a Arkadiusz Jabłoński był pierwszy w międzywojewódzkich mistrzostwach młodzików w lekkoateltyce. Największymi osiągnięciami roku 1997 były: zwycięstwo Magdaleny Gronostaj w kategorii seniorek w Pucharze Polski w Biegach Górskich i czwarte miejsce Łukasza Złotkowskiego w kategorii juniorów, czwarta lokata Magdaleny Gronostaj w mistrzostwach Polskiw lekkoatletyce w biegu na 5 km w kategorii młodzieżowców oraz drugie miejsce Magdaleny Gronostaj w mistrzostwach Polski LZS w lekkoatletyce, w biegu młodzieżowców na 3 km. W roku 1998 największe sukcesy odnieśli w Pucharze Polski w Biegach Przełajowych: Małgorzata Wlekły – druga w kategorii weteranek, Ewa Napierała czwarta wśród seniorek i Łukasz Złotkowski czwarty wśród juniorów. Ten ostatni ponadto wziął udział w Pucharze Świata w Biegach Górskich. Z kolei Arkadiusz Jabłoński wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski LZS w lekkoatletyce w biegu na 800 metrów juniorów młodszych.

W latach 1994-1998 do czołowych zawodników ,,Sany’’ zaliczali się – w kategoriach młodzieżowych: Monika Grajewska, Magdalena Gronostaj, Arkadiusz Jabłoński, Łukasz Knap, Ewa Kostrzewska, Jakub Legierski, Michał Legierski, Karol Lorych, Łukasz Mrug, Łukasz Nawrocki, Agnieszka Przybylska, Justyna Ptak, Łukasz Stachowiak, Przemysław Szkudlarek, Michał Szwarc, Łukasz Szymocha, Karol Świętek, Angelika Urbańska, Paweł Wawrzynowski i Łukasz Złotkowski, seniorzy: Marcin Golec, Tadeusz Legierski, Ewa Napierała, Tomasz Napierała, Ksawery Napierkowski, Marian Staśkiewicz, Józef Szuster, Roman Talikadze, Gerard Wlekły, Małgorzata Wlekły i Piotr Zielonka.

Z inicjatywy Romana Talikadze od roku 1988 organizowany był Zimowy Bieg Przełajowy w Kościanie o zasięgu ogólnopolskim. Odbyło się jego 21 edycji. Ponadto Romna Talikadze był inicjatorem zorganizowania w roku 1987 Biegu Przyjaźni w Widziszewie, z międzynarodową obsadą. LKS ,,Sana’’ ten coroczny bieg współorganizuje do dnia dzisiejszego z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Kościanie.

tekst opracował: Dariusz Borowski